LOOP Professional Meetings 2021
NOT ONLY SOMATIC (No només somatic)
16 – 18 novembre 2021
Els LOOP Professional Meetings són una sèrie de debats a porta tancada dins el marc de la fira LOOP. Van dirigits a professionals de l’art amb pràctiques afins amb l’objectiu d’intercanviar coneixements i debatre interessos comuns.
Mantenint oberta la discussió sobre la concepció, producció, curadoria i distribució del videoart en general, algunes de les trobades han expandit el tema del Festival LOOP d’enguany, reflexionant d’aquesta manera sobre el videoart i el cos: com la diversitat dels cossos existents –físics, virtuals, humans o no– pot ser percebuda de forma estesa i no sempre des d’un punt de vista antropocèntric. A través d’aquestes trobades i amb aquesta finalitat, individus i entitats, professionals de l’art, públics i privats han estat discutint sobre la creació del vídeo i els nous tipus d’imatges en moviment.
________________
Dimarts 16 de novembre
Gamescene – Videojocs en el context del videoart
Moderadora: Margot Cuevas
Participants: Higo Mental (Marta Sese i Ricardo Perez Hita), Daniel Moreno Roldán, Alex Palacín, Mario Santamaria, Maria Luján Oulton, Gisela Chillida
________________
Dimarts 16 de novembre
A-place: Encarnando el espacio a través de la memoria.
Moderador: David Bestué
Participants: Mabel Palacín, Caterina Miralles, Enric Massip, Moisés Puente, Nancy Garín
________________
Dimarts 16 de novembre
A-Place: Place-making a través del cos en moviment (En línia)
Moderador: Arash Fayez
Participants: Adrian Schindler, Cecilia Bengolea, Violeta Ospina
________________
Dimecres 17 de novembre
El vídeo segueix sent la forma d’art del moment?
Moderadora: Menene Gras Balaguer
Participants: Guslagie Malanda, Esteban Andueza, Priyanka Ragji, Jin Suk Suh, Dessislava Pirinchieva , Claudio Zulián, Anna Maria Guasch, Rafael Monton, Yoojin Kang, Angel Sala
________________
Dimecres 17 de novembre
Cossos treballant. (Bodies at work)
Moderadora: Antje Ehmann
Participants: Christine Van Assche, Marie-Pierre Bonniol, Théo Mario Coppola, Thibault Vanco, Sonia Fernández Pan, Xavier Acarín
________________
Dimecres 17 de novembre
Narratives que només poden ser capturades en vídeo i aquelles que necessiten ser validades a través del cinema. Quines fronteres separen el cinema i el videoart?
Moderadora: Menene Gras Balaguer
Participants: Esteban Andueza, Marie-Pierre Bonniol, Priyanka Ragji, Jin Suk Suh, Dessislava Pirinchieva, Claudio Zulián, Rafael Monton, Yoojin Kang
________________
Dimecres 17 de novembre
Take or live it
Moderador: Aimar Pérez Galí
Participants: Cloe Masotta, Antoine Leonetti, Loránd János, Guslagie Malanda, Stefano Miraglia, Sonia Fernández Pan
________________
Dijous 18 de novembre
Contacte amb certa distànica (Contact at a distance)
Moderadors: Manuel Cirauqui i Anna Manubens
Participants: Daniel Steegman Mangrané, Théo Mario Coppola, Veronica Valentini, Laura Arensburg, Dorian Sari, Neus Miró, Julia Gorostidi
________________
Dijous 18 de novembre
Pertinència (Belonging)
Moderador: Dorian Sari
Participants: Carles Guerra, Théo Mario Coppola, Julia Gorostidi, Sonia Fernández Pan
________________
Dijous 18 de novembre
La curadoria en joc (Curating at stake)
Moderadora: Guslagie Malanda
Participants: Stefano Miraglia, Marie-Pierre Bonniol, Rosa Lleó, Veronica Valentini
________________
Dijous 18 de novembre
Expectatives, desenganys, aixecaments. L’impacte de les metodologies radicals en la producció i el comissariat de la imatge en moviment.
Moderador: Théo-Mario Coppola
Participants: Joerg Bader, Stefano Miraglia, Guslagie Malanda, Olivier Collet, Silvana Fiorese, Alejandra Avilés, Dorian Sari